Poslední diskuse
Kontakt

Malše, a jak chytám já!

 

Tak jsem naposledy byl chytat v Rožnově na Malši přijde mi to jako mrtvá voda rybáři jsou tady vidět ale když jsou podmínky téměř identické s chytáním na Vltavě a já nemám po dvě hodiny ani záběr trochu to zamrzí sbalíte věci a jdete domů…

Tato voda je prokletím když jsem tady chytal loni. Tak lovíte ryby o polovinu menší než na
Vltavě kapříky okolo dvaceti pěti centimetrů. Cejni na tom nejsou o moc lépe. Je tedy lepší investovat pro mě tu energii a jet pod Budějce na Vltavu, tam zdá se je řeka hojně zarybněná. Na vlastní kůži jsem si tak Ověřil, že na velikosti revíru záleží kdy Vltava mezi jezy je několikrát větší než ta Malše. Jaksi i břehy nejsou tolik úzkoprsé.

Jedinné čím se letos ještě nemohu pochlubit je větší kapr. Skákají mi na prut samí kapří miminka.

Řekl bych, že bohužel je pravda co se říká a to, že větší ryby se drží opodál krmného místa, jelikož jsou více solitérní a bojí se menších ryb, kteří žijí v hejnech. Jediné co mohu potvrdit je to že většinou bere kapr a  nebo pak bílá ryba, když opravdu přimýcháte řepku na kapra do krmné směsi tak bere bílá ryba(podoustve, plotice, cejni) podle toho co dáte na háček je tam dole asi šrumec. pak jakoby přestane brát. Cítíte tu změnu a najednou začnete tahat kapry a nic než kapry okolo 30 centimetrů. přijelo hejno násaďáků a ty odeženou tu zmíněnou bílou rybu to trvá přibližně jednu hodinu a pak zase najede bílá ryba, Tak zase naházíte krmítka řepky a opakuje se to celé znova. Stalo se mi to už několikrát a připisuji to dávce krmení, která je na dně, nedělám moc velké krmné kampaně, protože jezdím na kole a víc než dvě kila sebou nevozím.

Pro mě je to pěkná rybačka, mám jemné proutky a každý kapřík potěší co jsem byl teď v dubnu tak pokaždé nějaký přišel a to většinou hned do hodinky po začátku rybařiny. Bohužel na větší kapří hovada budu muset změnit lovnou strategii.

první co chci letos vyzkoušet je method feeder. takže už jsem i jedno krmítko utrhl ve větvích na protějším břehu. To se musím přiznat že nevládnu zrovna moc přesným nahazováním, ale pár tutoriálů na Mrku a hodně se to změnilo takže teď už i ta vzdálenost pomocí gumičky je dostačující. Prakticky se mi letos ještě nestalo až na pokus u zmíněné malše, abych během prvních 10 minut nevytáhl rybku.

Takže pokud vám někdo tvrdí že ryby nejdou nevěřte. Jen musíte chodit na úseky kde se rybě daří a kde je jistota pravidelného vysazování kapří násady. pak už jenom hnojáci, masňáci a kroupy na nic jiného jsem bohužel letos rybku nevytáhl na háček dám třeba i šest, sedm krup, a většinou cejn nad padesát centimetrů, ale musíte házet pod krmné místo to je zajímavé a plně mi to potvrdilo rady že větší ryby jakoby čekají co jim přinese voda a zdržují se pod krmným místem. Na cejny je letos návnada number one hnoják. bohužel to už každý nesežene. I kapři na to berou ochotně. Naprosto jsem přestal chytat na pufy a různé foukané věci. ryba na to přijde ale když jsem to loni napíchl na háček tak čekám přibližně třikrát tak dlouho než na živou nástrahu. Mám to i ověřeno, když sedím vedle starších rybářů tak chytají právě na foukačky a většinou já už mám nachytáno a jemu bere první ryba.

Takže jednoznačně bych doporučil zahrnout znovu žížaly do svého repertoáru nástrah...

Tolik od vody ZV

trochu okouní poezie na závěr


 

Průměrná známka: 3,33

Komentář ke článku (7)

Zarybněná řeka

 

Vyrazil jsem opět na ryby bylo slunečno poměrně teplejší den. Co bylo horší foukal vítr takže tuti nuti a předzáběry nepůjdou vidět mám tedy spadeno na větší rybky. Byli asi dvě hodiny a k večeru se vždycky vitr tiší tak snad i dnes..

Přijel jsem na místo a ejhle všechno vykáceno přes zimu proběhla na místě úprava zeleně a k vodě se teď dá dostat na jakémkoli místě. Vybírám si místo s pěkným rovným břehem. koupil jsem si feederovou směs, já to doma prostě tak neudělám. Strouhanka se mi také pražit nechce. Věřím že to mají hoši zmáklé a přidají ve správném poměru i sůl a trochu posilovačů ke, kterým se normálně nedostanu. I když mě trochu štve, že velkoobchodně je to určo o polovinu levnější. Při koupi krmení dodržují zásadně dvě věci na řeku kupuji řeku(river) a na jezero nebo Hněvkovice (lake) je to vyzkoušené a funguje to pytlík okolo 120 kč dvě kila. Koupil jsem dvě balení. to jen tak abych si udělal radost pak plánuji přejít na kukuřičný šrot, pšeničný šrot strouhanku něco řepky trochu soli a koupím si nějaký posilovač, kterého přidávám polévkovou lžíci. Nejsem zrovna moc přítel toho abych házel desetikoruny do vody.

Tak tedy jsem si rozbalil věci namočil krmení nechal chvíli odstát. Zatím navázal pruty chytám na klasické montáže nic složitého. Nahazuji zhruba do poloviny řeky na úvod dávám pár krmítek a vzdálenost fixuji gumičkou z duše klasika. nechám chvíli stát bez záběru. Nahazuji druhý prut asi do jedné třetiny řeky. Dávám černé krmítko a hle po dvou minutách tahám první rybu. Nahazuji znovu do cca stejného místa a tentokrát vytahuji kapříka 40cm druhý prut bez záběru. Vytahuji ho a přehazuji do třetiny řeky, bez záběru další půl hodiny, na druhý prut mám záběry a vytahuji další rybku tentokrát myslím Podoustev. Žádný obr asi 20cm. Nakonec mě napadne nesmyslná věc a na prut bez záběru navazuji černé krmítko místo klasického pozinkového. Po náhozu během dvou minut záběr sekám pěkný cejn.

na dva pruty moc často nechytám ale dnes jsem za to rád, že mě napadla spásná myšlenka chytat i na různá krmítka a různé nástrahy. Jak se ukázalo dneska to byla výhra. Vítr se pomalu utišil a konečně další zajímavý záběr. Klasicky zvonění takže si říkám mám sekat nebo ne čekám a najednou se prut prohnul sekám a cítím těžší rybu. Jak se ukázalo klasický 35cm dorostenec loňská běžná ryba a v tomto duchu to asi bude pokračovat i letos.

Jedna ryba byla nemocná. Z obou stran prohnilé skřele.Nakonec rybolovu přišel ještě pěkný velký cejn 57cm.  Jako návnada se jednoznačně prosazazuje hnoják s většími ocásky na koncích. Nenapichuji ho celého ale jen na dva vpichy.

Na masňáky chodí 20cm Podoustve ty jsem chytil dnes asi tři.

Zkoušel jsem ještě kroupy, také přišel záběr ale žádná ryba co by stála za zmínku. Chytat jsem přestal v sedm delší dobu bez záběrů na oba pruty. Z krmení mi zbyla asi půlka, takže jsem nějak extra nekrmil.

Vedle mě chytal rybář asi hodinu a půl a pak to zabalil neviděl jsem že by vytáhl rybu. Takže jednoznačně dnes připisuji vítězství černým krmítkům a hnojákům díky bohu za ně...    


Průměrná známka: 3,00

Komentář ke článku (0)

zkušenosti s výběrem prutu

 

Rád bych se s vámi podělil o zkušenosti při vybírání prutu. Feederových prutů je na trhu nepřeberné množství kdybych dnes šel pro feederový prut. Po zkušenostech co mám z různých článků a vlastních zkušeností musím nějakým dát za pravdu a nějakým se vysmát. Asi nejdůležitější je nebrat si striktně medium pro začátečníka. a nesoustředit se na to zda špička má na sobě 1 2 4,5 oz je to prostě jenom označení a určitě bych nekoukal na to jestli prut má 3,90m nebo 3,50m nebo přijít do obchodu a říct chci prut na pískovnu nebo budu chytat na řece je čiré bláznovství. Jednoznačná odpověď na tyto otázky neexistuje. Za tu dobu co chytám jsem už i špičku zlomil a nebylo to zrovna milé, samozřejmě u toho nejdražšího prutu co mám aby toho nebylo zrovna málo. U levnějších prutů do 1300 set je zase lepší si po zlomení koupit celý nový prut.  Zase u nich využijete než tři špičky tak maximálně dvě, protože ta třetí je tak tvrdá že to na jemnou chytačku prostě není ono.

Tak teď si řekněme co vlastně dělá prut když zabere a jak se to projeví na prutu v ideálním stavu bezvětří. to jsem se zatím u žádného článku nedozvěděl. Mě když zabere ryba tak je to většinou, klepání do prutu kdy jakoby špička zvoní, nejlépe je to vidět na jemné špičce pak máme mocné ryci, které na amaterské úrovni stejně nikdo nesekne a třetí asi nejlepší způsob je když to ryba dvakrát, třikrát potáhne a máte chyceno protože stačíte zaseknout a pak jsou kaprové případy to umí i velký cejn nad 50 cm kdy se prut prohne a vy pln očekávání zasekáváte, tomuto předchází většinou to zvonění nebo pár malých nesekatelných škubanců. Takže měkká špička nebo polotvrdá je vyhovující aby se prut příliš neohýbal v proudu. spíše bych se tedy u prutu soustředil na to než na nějakou citlivou špičku aby my také vydržel a jak se s ním manipuluje úplně nejlepší verzí je když si uděláte čas a jedete si pruty vyzkoušet na nějaký chytací den renomované firmy. Bohužel ani já to štěstí neměl. každopádně bych nebral pruty s malými očky, tenké a plno kaše okolo, jak jsou nej,kolik dohodí apod, to se mi zdá přehnané. Mám s tím špatné zkušenosti protože stejně odhazujete maximálně do vzdálenosti 30 metrů a sedíte na stoličce a vzdálenost máte zafixovanou gumičkou je jasné že dimenze prutů bohatě postačují takže v dálce náhozu to také není.

Jak tedy vybírat prut chytám převážně na řece ,ale občas jedu na hněvkovice, kde stejně chytám do 30 metrů. tak tedy bych koukal na délku na cenu na špičky a na očka jak je prut zpracován je až to poslední.Asi nejlepší jak vybrat dobrý prut je vzít za konec špičky feederu. Jejich rozestup po zohnutí by měl být zhruba 10 stupňů moc užitečná pomůcka už jsem jeden prut takhle kupoval a prodejce se nestačil divit, vidí totiž že obvyklé praktiky na vás nezaberou a bude s vámi mít větší práci.

Upřímně zkoušel jsem pruty různých značek a musím říct že ve většině případů testu špiček dopadli dobře, bohužel jen nejvyhlášenějsí prodejci s pruty jejichž cena je nastavena na hladině okolo 3000 kč a víš takže jestli chcete chytat ryby buďte tuto cenu připraveni zaplatit ale můžete si koupit samozřejmě pruty i za 1200 kč. Buďte připraveni chytat po celou dobu jen na jednu špičku ať jsou jakékoli povětrnostní podmínky. To se dostávám pomalu k tomu že většinou čím levnější prut tím odolnější aspoň se mi to tak zdá. a pak poslední rada, když si vyberete dva tři odpovídající pruty, volte velikost oček. Většinou mám zkušenost čím menší tím nachylnější k zamotání špičky a neustálé stávání ze židličky když nahazujete každé tři čtyři minuty dokáze pořádně protáhnout šlachy. takže moje osobní rada na závěr volte střední očka ne úplně nejmenší, ale není to doktrina.

Pak tedy kolik s prutem odhodíte zátěž jestli je prut light medium nebo heavy. Tohle rozdělení docela sedí v ostatních článcích na netu a je to celkem logické tak tedy podle toho kolik budete házet do vody jestli krmidlo o 60g 100 g a nebo 150g volte i typ prutu osobně pak ještě lze doporučit na proudnější řeku medium nebo heavy a o lightu neuvažovat, protože by byl neustále prohnutý ale v mém případě budějovicka si vystačím s chytaním na light a medium. takže pro začátečníka skutečně asi medium ale samozřejmě když na něm nebude napsáno 150-270 což už jsem u nabízeného media také zaznamenal pak volte light, protože krmítko větší velikosti se 30g olovem je do 100g  odhodové zátěže.

A poslední rada hlavně pro začátečníka zeptejte se prodejce jestli má na prodávaný prut náhradní špičky.

Tak tolik popis co by kdybych kupoval nový prut.


Průměrná známka: žádná

Komentář ke článku (0)

První Cejni

 

První Cejni

v pátek v šest večer proběhlo rychlé balení rybářského náčiní, potravin a nástrah pro ryby..

Do fusaku se mi vešly tři feedrové pruty dva navijáky, podběrák, skládací malá stolička, hadr na špinavé ruce, několik vydliček, a vezírek, Pak sebou vozím ještě místo kbelíku gumový vak s obručí na šrot ten měl cca tři kg. z dobrot pro ryby jsem sehnal na zahrádce čerstvé hnojáky, z obchodu masné červy a do připravené uzavíratelné misky jsem dal asi 1,5 kg partiklu. Vyrazil směr chata na dva dny ničím nerušené federrové chytačky. Na chatu k Tátovy jsem dorazil večer v osm po umorném pochodu z vlakového nádraží, nemohl přijet, takže plně naložen pochodovým krokem směr chata na kopci za Soběslaví. Jinak už vše proběhlo podle plánu, v sedm zazvolnil budím a o hodinu později už jsme seděli na Veselských pískovnách my to máme tak ,že vždy vybírá místo táta a jsme rybářská rodina kdy já představuju mladou školu vychovanou Martinem Maťákem a Tychlerem a třeba youtubem Osada gredo což jsou moc pěkná videa, zhruba v 25 jsem se totiž odchylil od kursu co říkají mí blízcí nemusí být vždycky pravda a začal jsem zkoumat rybářské obchody po vlastní ose kdy jsem byl naprosto frustrován ve chvílích kdy jsem seděli na břehu bez záběru a vedla nás rybář tahal rybu za rybou, chytal na špičku, rohlíkové kuličky a krmítko jakási směs řepky šrotu a strouhanek, když jsem to viděl a přičichl pustil bych se do toho sám....

pak jsem neměl kvůli práci několik let čas až loni jsem se do rybařiny s chutí opět pustil a začal sbírat první zkušenosti s feederovou chytanou.

tak teď zpátky k těm pískovnám. To je dobré místo prohodili Táta tady loni byli to si zachytáme mě se místo moc nelíbilo nebylo ničím zvláštní jen tím že se dobře nahazovalo ale chytali jsme stejně do 20 metrů takže to nás stejně nemuselo zajímat. Po dvou hodinách bez záběru nastala u mě trochu frustrace. vytáhl jsem jeden prut namontoval na něj splávek a začal zkoumat profil dna Jednalo se o plošinu v hloubce cca dvou metrů a velikou asi 15x30 metrů takže klasický břeh pískového jezera, nejdůležitější pro mě byla asi zpráva, že tady krmil loni známý kukuřicí a brambory což letos už nedělá našel si lepší místo. Ve dvanáct hodin jsme to zapíchly a jeli se naobědvat na chatu. mě to nedalo a po obědě jsem ještě vyrazil na mojí zamilovanou Lužnici pod chatu kde se dá na několika místech chytat. no já tam loni ještě nechytal ale řekl jsem si, že vyrazím na průzkum. sbalil zbytky krmení. a vyrazil k vodě. Po hodinovém průzkumu břehu mě zaujalo místo asi 500 metrů nad jezem v zátočině jeho největší handicap asi byl, že nepůjde použít v létě nacházel se tam totiž dětský tábor říkejme camp místních podnikavců. Ale i tak jsem to chtěl vyzkoušet, V meandru pod kořeny byla zjevná tůň i s keřem, který sahal metr do vody. ideální místo pro kapry nu tak jsem tam tedy zakotvil. Naházel zbytek partiklu(uvařená kukuřice, řepka a kroupy.) ke keři. Měl jsem asi ještě něco přes kilo krmení s kukuřičným šrotem. Takže jeden prut mířil ke břehové partii a do pomalejší vody na partiklové lože. Doprostřed řeky šlo asi pět krmítek a pak hnojáci a začalo chytání foukal vítr, ale zabral cejn asi po 3 minutách máčení nástrahy ve vodě měřil krásných 55cm což je klasická větší ryba Lužnice a pokračovalo chytání během půl hodiny přišly ještě další čtyři ryby a mě to připadalo že je snad jedno, jestli je duben nebo začátek června i když braní nebylo tak intenzivní a pár ryb jsem nezasekl. Tak to by bylo. Po hodině začali sekat trávu v Campu a ryby přestali brát a mě docházelo proč vlastně toto místo není opěvované Soběslavskými rybáři. Hluk tábora se musí vinout celým úsekem řeky tak jsem tam tak dvě hodiny seděl a trpělivě čekal ale bohužel. Kapr se nedostavil. po sekání se dalo ještě asi dvě hodiny chytat v klidu a míru tak by mě zajímalo jaké obludy si pro mě tento úsek připraví při příští návštěvě osobně to vidím na kapry okolo pěti kilo s pár přes deset. To mě ovšem nechává chladným já jsem feedrař a dobře jsem si až na tu sekačku zachytal něco okolo osmy kg bílých ryb. což bych na řece v chladnějším slunečném počasí měsíce dubna, tohoto roku považoval za malý úspěch v neděli jsme byli na řece také ale zase na místě, které bych já nevolil a tak bez ryby možná že foukal vítr a nesvítilo slunce a bylo chladněji možná je na čase začít věřit svým instinktům… s pozdravem a přáním krásného lovu ZV

Fotka je ze Suchdolských pískoven tak doufám že se bude líbit

 

 

Průměrná známka: žádná

Komentář ke článku (0)

počasí na draka

14.4.2016 Trvalý odkaz

zprávy od vody : Momentálně jsem byl dvakrát na rybách cca od jedné do tří. Pokaždé mě vyhnal děšť. foukal vítr musel jsem vyměnit špičku na feederu. jinak ani záběr. Návnada masní červy a hnojáci .do krmítka jsem dal dražší šrot na závody s robin redem kukuřičný šrot a uvařenou řepku.  Zkusil jsem chytat i cca 70cm ode dna nad zakrmeným místem pomocí polysterenové kuličky stejně bez záběru ....

Tak přidávám aspoň fotku z roku 2015. Něco z dravčí kuchyně.

 

Průměrná známka: žádná

Komentář ke článku (0)